Чи можна купити безсмертя? Фантастичний серіал «Видозмінений вуглець» в стилі киберпанк

Чи можна купити безсмертя? Фантастичний серіал «Видозмінений вуглець» в стилі киберпанк

Науково-фантастичний телесеріал «Видозмінений вуглець» розповідає про віддалене майбутнє (XXVII століття). Люди живуть довго, а найбагатіші з них практично безсмертні. Технології дозволили освоїти космічний простір. Твір можна віднести до жанру киберпанк.

Чи можна жити вічно?

Уявіть собі, що в далекому майбутньому придумали, як обдурити смерть. Особа людини може бути оцифрована і збережена на спеціальних носіях. Вони є мозковими импланти («стеки»). Після смерті стек може бути поміщений в сховище або нове тіло, яке тепер усього лише «оболонка».

У реальності все виявилося не зовсім просто. Більшість людей не можуть собі дозволити постійно «оновлюватися». Тому вони продовжують старіти, як і раніше. А потім отримують нову оболонку, на яку накопили за життя. Але психологічно люди виявилися не готові жити більше двох-трьох разів. У результаті тривалість життя просто збільшилася.

Для віруючих людей — зокрема, католиків — можливість отримати нове тіло суперечить вимогам релігії. Тому вони живуть так само, як і раніше, один раз. Багато людей взагалі не можуть дозволити собі друге життя, оскільки знаходяться на рівні бідності.

І тільки багатий клас міняє тіла, не чекаючи старіння. Практикується також збереження додаткової копії свідомості у видаленому сховищі. Наприклад, мільярдер-довгожитель Лоуренс Бенкрофт має власний супутник для цієї мети.

Киберпанк або просто наукова фантастика?

Роман і серіал можна, безумовно, віднести до наукової фантастики. Але чи можна це назвати «киберпанком»? Хоча рамки будь-яких жанрів досить умовні, а читачам і глядачам часто взагалі до цього немає справи.

Але оскільки я пишу на постійній основі статті по киберпанку, то дізнавшись про цей серіал на сайті киберпанка Сyberpunkworld точка net, вирішив ознайомитися. І дійшов висновку, що «Видозмінений вуглець» («ВУ») сильно нагадує романи того ж Гібсона :

  • Головного героя, хакера або найманця, звідкись повертають для участі в деякій місії (що дещо нагадує комп'ютерну гру). У «ВУ» найманець Такеши Ковач отримує нове тіло, знаходячись до цього 250 років в сховищі стеков. У першому романі Гібсона «Нейромант» колишнього хакера, а тепер просто наркомана, Кейса витягують з кримінального дна Японії. У другому романі «Граф нуль» героя-найманця повертають для нової роботи з відпустки, що затягнула.
  • Замовником так чи інакше є дуже багата людина. Лоуренс Бенкрофт в «ВУ», що мешкає в «захмарному поселенні». У «Нейроманте» замовником виступає штучний інтелект, що належить багатому клану «з високої орбіти». У «Графі нуль» з'являється інший представник еліти — Вирек.
  • Порівнювані твори показують високі технології при глибокому занепаді суспільства. Зокрема, ми бачимо величезну різницю між можливостями еліти і бідноти.

Єдина серйозна відмінність — в часі. Гібсон пише про майбутнє, яке вже знаходиться поряд з нами (свої романи він почав писати в 80-і роки), — це XXI століття. Дія ж в «ВУ» відбувається в XXVII (!) столітті. Далеке майбутнє є частим фоном для творів «класичної наукової фантастики».

Там же згадуються і міжзоряні перельоти (саме оцифрування свідомості зробило можливим перекидання людей в далекі світи). Технологія безсмертя, яку ми розглядали на початку статті, в «ВУ» також істотно пропрацювала.

Що у результаті?

Роман виявився дуже відповідним варіантом для екранізації. Глядачі вже звикли занурюватися у віддалене майбутнє, яке не так вже сильно нагадує про сучасні проблеми (у цьому плані «чистий киберпанк» — складніша і спірна тема для екранізації). В даному випадку цікаво, що фантастичний серіал робили люди, «Аватар», що створили, «Острів проклятих», а також «Ігри престолів».

У лютому 2018 року відбулася прем'єра серіалу. Перший сезон складається з 10 серій. Він заснований на романі Річарда Моргана 2002 роки, з такою ж назвою.

До речі, письменник встиг удостоїтися престижній Премії Філіпа Киндреда Діка в 2003 році. І це говорить про якість цієї літератури.

Роман — частина трилогії, є ще дві книги: «Зламані ангели», «Пробуджені Фурії». Зйомки другого сезону вже почалися цього року (до речі, в канадському місті Ванкувер, місці проживання Гібсона). У будь-якому випадку, кіно і роман є варіантом нашого майбутнього, а також екранізацією киберпанка, що не може не радувати.

Джерело: Розваги на Irinin Journal - https://irinin.com/rozvahy.html

Автор: Субмарина
24.08.2020 (11:16)