Складові вартості електроенергії у 2023 році

Підсумкова вартість електричної енергії залежить від багатьох чинників. Так зокрема спосіб здобування е/е має неабияке значення. Отже вартість електроенергії яка генерується різними способами - також різна:

  • найдешевша енергія добувається на АЕС
  • найдорожча генерується тепловими електростанціями
  • що стосується електроенергії, яка добувається відновлювальними джерелами (“зелена енергетика”) - то вона також є досить дорогою, бо купується державою за підвищеним тарифом, покликаним стимулювати її розвиток

Наступним фактором, що впливає на ціну кіловату енергії є спосіб її споживання. Енергія що витрачається у нічний час є дешевшою (виробляється переважно атомними станціями), ніж та, яка споживається вдень (генерується ТЕС). Середня вартість за кіловат формується шляхом балансування між крайніми точками тарифів.

На вартість для підприємств впливає і фактор наявності системи АСКОЕ. Усіх непобутових споживачів можно розділити  умовно на 2 групи:

  • Споживачі з лічильниками АСКОЕ (автоматизована система комерційного обліку електроенергії). Вони підраховують витрати та вартість електроенергії погодинно.
  • Споживачі без АСКОЕ - передають обсяги споживання раз на місяць.

Комплекс вищеназваних чинників формує певний рівень цін на е/е, який можна назвати безпосередньою вартістю. Адже підсумкова ціна на електроенергію для підприємств сьогодні базується з урахуванням реального попиту та пропозиції на ринку в певний період. З 2019 року працює механізм купівлі-продажу електричної енергії на відкритих електронних торгах (зокрема на платформі Української Енергетичної Біржі). Процедура закріплена на законодавчому ринку у Законі України «Про ринок електричної енергії».

 

За якими критеріями формується стартова вартість електроенергії на аукціоні УЕБ

Кінцева вартість електроенергії для юридичних осіб на УЕБ встановлюється за результатами співвідношення попиту і пропозиції, баланс яких визначається безпосередньо в період проведення кожної торгової сесії. Така ціна є ринковою та обгрунтованою за своєю сутністю, а також формується на засадах прозорості та чесної конкуренції (контроль за дотриманням яких покладено на УЕБ).

Стартова ціна на аукціоні залежить від таких показників:

  • ціна кіловат/години (безпосередня вартість електроенергії)
  • націнка постачальника
  • вартість передачі та розподілу енергії
  • тариф оператора системи
  • націнка за балансування

Про останні новини та тренди ринку е/е можна дізнавайтися за посиланням https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/osnovni-trendi-ta-skladovi-vartosti-elektroenergii-u-2022-rotsi/ Тут користувачам УЕБ доступна інформація про біржові котирування та результати проведених аукціонів. Продавці та покупці електроенергії мають змогу оцінити обсяги та підсумкову вартість за якою торгувалась е/е.

Підписуйтеся на E-mail-розсилку і Telegram-бот УЕБ, щоб отримувати останні новини ринку енергоресурсів України.

Автор: Субмарина
16.02.2023 (22:03)