Складові вартості електроенергії у 2023 році
Підсумкова вартість електричної енергії залежить від багатьох чинників. Так зокрема спосіб здобування е/е має неабияке значення. Отже вартість електроенергії яка генерується різними способами - також різна:
- найдешевша енергія добувається на АЕС
- найдорожча генерується тепловими електростанціями
- що стосується електроенергії, яка добувається відновлювальними джерелами (“зелена енергетика”) - то вона також є досить дорогою, бо купується державою за підвищеним тарифом, покликаним стимулювати її розвиток
Наступним фактором, що впливає на ціну кіловату енергії є спосіб її споживання. Енергія що витрачається у нічний час є дешевшою (виробляється переважно атомними станціями), ніж та, яка споживається вдень (генерується ТЕС). Середня вартість за кіловат формується шляхом балансування між крайніми точками тарифів.
На вартість для підприємств впливає і фактор наявності системи АСКОЕ. Усіх непобутових споживачів можно розділити умовно на 2 групи:
- Споживачі з лічильниками АСКОЕ (автоматизована система комерційного обліку електроенергії). Вони підраховують витрати та вартість електроенергії погодинно.
- Споживачі без АСКОЕ - передають обсяги споживання раз на місяць.
Комплекс вищеназваних чинників формує певний рівень цін на е/е, який можна назвати безпосередньою вартістю. Адже підсумкова ціна на електроенергію для підприємств сьогодні базується з урахуванням реального попиту та пропозиції на ринку в певний період. З 2019 року працює механізм купівлі-продажу електричної енергії на відкритих електронних торгах (зокрема на платформі Української Енергетичної Біржі). Процедура закріплена на законодавчому ринку у Законі України «Про ринок електричної енергії».
За якими критеріями формується стартова вартість електроенергії на аукціоні УЕБ
Кінцева вартість електроенергії для юридичних осіб на УЕБ встановлюється за результатами співвідношення попиту і пропозиції, баланс яких визначається безпосередньо в період проведення кожної торгової сесії. Така ціна є ринковою та обгрунтованою за своєю сутністю, а також формується на засадах прозорості та чесної конкуренції (контроль за дотриманням яких покладено на УЕБ).
Стартова ціна на аукціоні залежить від таких показників:
- ціна кіловат/години (безпосередня вартість електроенергії)
- націнка постачальника
- вартість передачі та розподілу енергії
- тариф оператора системи
- націнка за балансування
Про останні новини та тренди ринку е/е можна дізнавайтися за посиланням https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/osnovni-trendi-ta-skladovi-vartosti-elektroenergii-u-2022-rotsi/ Тут користувачам УЕБ доступна інформація про біржові котирування та результати проведених аукціонів. Продавці та покупці електроенергії мають змогу оцінити обсяги та підсумкову вартість за якою торгувалась е/е.
Підписуйтеся на E-mail-розсилку і Telegram-бот УЕБ, щоб отримувати останні новини ринку енергоресурсів України.
Читайте также:
- Малоизвестная студия разрабатывает дебютный проект The Soul Keeper
- Классическая игра Crusader: No Remorse от ЕА готова радовать поклонников
- Лаборатория Storelab – быстрое восстановление информации с жесткого диска любого производителя
- Тим Кук рассказал об успехах App Store и анонсировал игру Super Mario на iOS
- Android атаковал опасный технологический вирус